BPA for barna
BPA for barna
Barn og unge under 18 år kan få BPA for å kunne delta i hverdagen, både hjemme og ute i samfunnet, på lik linje med andre barn. Vilkårene for å få BPA er i hovedsak de samme som for voksne, og Ecura BPA tilpasser ordningen spesielt etter barnets behov. For familier kan BPA også omfatte avlastning for foreldre.

På denne siden:
Ordningen skal løse to oppgaver. Med BPA er det mulig for barn og unge å oppleve selvstendighet uten foreldre, i sammenhenger hvor det er naturlig. Det kan være organiserte aktiviteter gjennom skolen og i fritiden, så vel som mer uformelle gjøremål som å besøke venner, gå på kino eller ha et måltid mellom skole og lekser.
For foreldre og foresatte betyr bistand gjennom BPA at det blir mulig å sikre en så normal hverdag som mulig for hele familien. BPA er mer enn avlastning - det betyr mer frihet, mestring og livskvalitet for hele familien.
Visste du at:
Visste du at:
Kommunen har plikt til å ta imot og vurdere alle søknader om kommunale helse- og omsorgstjenester. Derfor er det mulig å søke selv om ikke alle kriterier er oppfylt. En rådgiver fra Ecura BPA kan bistå både med å utforme den første søknaden og eventuelt med å anke avslag dere har mottatt.
Foreldre som arbeidsleder
Vanligvis er foreldre eller foresatte arbeidsleder for barna. Jo eldre og mer modne barna blir jo større innflytelse får de.
Rådgiverne i Ecura BPA har mange års erfaring med å tilrettelegge løsninger som harmonerer med livet i deres familie. Deres situasjon som familie og individer er unik og vi lager sammen en plan for hvordan BPA-ordningen skal tilpasses deres behov og ønsker.
Vi jobber for å skape langsiktige relasjoner mellom familien og assistentene, slik at dere bare forholder dere til noen få assistenter som kjenner familien og barnet godt.
Et godt utgangspunkt
Ecura BPAs rådgivere har mye erfaring i hvordan navigere forholdet mellom familie og assistenter. Dere får veiledning i hvordan dere best tilrettelegger for gode arbeidsforhold for assistentene og assistentene får innsikt og retningslinjer som sikrer gode relasjoner med både den de bistår og den øvrige familien.
Kriterier for å få BPA som barn
Kriterier for å få BPA som barn
må ha behov for bistand i mer enn 2 år fremover
må ha behov for assistanse over 32 timer i uken
Det er verdt å merke seg at det er mulig å få innvilget BPA ved behov for assistanse i mer enn 25 timer per uke. Selv ved behov for assistanse i mindre enn 25 timer i uken kan kommunen innvilge BPA, hvis det vurderes som den mest hensiktsmessige tjenesten å tilby.
Kurs og opplæring
Å finne riktige assistenter for barn og unge er en viktig oppgave, hvor deres rådgiver i Ecura BPA bistår både i arbeidet med rekruttering og opplæring. Ecura er en stor organisasjon, med et bredt kurstilbud til våre ansatte. Det betyr at hvis dere finner en assistent dere liker, men som mangler noen kvalifikasjoner, så har vi muligheten til å gi dem nødvendig opplæring. Vi har mulighet til å assistere barn og unge med for eksempel stomi, diagnoser som asberger og anoreksi, eller som har psykiske utfordringer.

Samarbeid til det beste for barnet
Familiens rådgiver hos Ecura BPA, assistentene og du som arbeidsleder blir enige om en plan som er tilpasset barnet og i henhold til vedtaket fra kommunen. I mange tilfeller er det også aktuelt å samarbeide med for eksempel sykehuset der barnet får oppfølging.
Med BPA kan barnet selv
Med BPA kan barnet selv
dra på skoletilstelninger og turer
bli med venner hjem
få transport til og fra aktiviteter
dra på kino og konserter
få tilrettelegging av måltider
få leksehjelp
Vanlige spørsmål om BPA
Vanlige spørsmål om BPA
Foreldre kan få avlastning organisert som BPA. BPA gir familien frihet, trygghet og forutsigbarhet i hverdagen. Som forelder får du mulighet til å være nettopp det, samtidig som barnet får den bistanden som trengs.
Med BPA bestemmer dere selv hvem som skal gi bistand i hjemmet, hvilke oppgaver assistentene løser og når bistanden skal utføres. Dere får få og faste assistenter som kjenner barnet og behovene deres godt. Dette gir familien bedre overskudd og rom til å følge opp både barnet med ekstra behov og eventuelle søsken.
BPA gir også barnet ditt mulighet til å delta mer selvstendig i hverdagen. En assistent kan være med på aktiviteter, vennebesøk og arenaer der barnet ellers ville vært avhengig av dere som nærstående.
Ja. Du vil få din personlige rådgiver hos oss, som kjenner deg/vedtakseier godt. Denne rådgiveren vil også være dine assistenters rådgiver.
Rådgiver vil gi deg den veiledningen og støtte du trenger for å drifte din BPA-ordning på en mest mulig effektiv måte.
Du kan løpende kontakte din rådgiver, men dere vil også ha noen faste kontaktpunkter i løpet av året. I disse statussamtalene vil dere gå gjennom status i din ordning: har du nok assistenter? Har du eller noen assistenter behov for mer opplæring eller repetisjon på rutiner eller verktøy? Har noe endret seg siden sist, for eksempel i bistandsbehov, som gjør at du har behov for økt vedtak eller at assistentene har behov for ny kompetanse?
Slik sikrer vi at du får den oppfølgingen du trenger for å drifte din ordning best mulig.
Utenom kontorenes åpningstid (08:00-16:00) har vi en vakttelefon du og assistentene kan kontakte om dere har henvendelser som ikke kan vente til dagen etter.
Den er åpen fra 16-23 og 07-08.
Vi ønsker å være en livsløpsleverandør. I dette ligger det at vi skal være der sammen med deg gjennom livets opp- og nedturer. Dette betyr kanskje at man i noen sammenhenger har behov for mer bistand fra oss som leverandør enn i andre sammenhenger. Vi tilpasser oss individuelt hver enkelt ordning, og sammen med rådgiver finner dere ut hvordan dere best får til et effektivt samarbeid.
Vi har flere erfarne medarbeidere i hos oss som har god kompetanse på søknad, klageskriving, rettigheter og forvaltning. Vi bistår deg gjerne om du ønsker bistand i skrivingen eller i forkant som forberedelse til møter med kommune/saksbehandlere.
Vi vil gi deg all den opplæring og veiledning du trenger for å kunne ivareta arbeidslederoppgavene på en mest mulig effektiv måte. Omfanget og varigheten av opplæringsprogrammet varierer fra person til person, for eksempel hvor mye erfaring og forkunnskaper man har.
Vårt opplæringsprogram består av følgende:
- 1.
Bli-kjent møte: kartlegge behov, gå gjennom vedtak og lage fremdriftsplan.
- 2.
E-læringskurs (korte kurs på 5 min for å gi introduksjon til relevante temaer)
- 3.
Individuell opplæring gitt av rådgiver i våre systemer og rutiner
- 4.
Felles arbeidslederkurs (sammen med andre nye arbeidsledere. Erfaringsutveksling. Gis fysisk og digitalt)
- 5.
Spesialkurs (hvis behov), fordypning (etter eget ønske) og/eller repetisjon (etter eget ønske og behov)
Din personlige rådgiver vil følge deg opp og gi deg den støtte og veiledning du har behov for gjennom hele kundeforholdet.
Assistentopplæringen er todelt: Ecura BPA vil gi assistentene den opplæringen de trenger for å ivareta sine arbeidstakerforpliktelser. I tillegg til systemer og rutiner, innebærer opplæringen etiske retningslinjer og generell kompetanse rundt assistentrollen og det å jobbe i andres hjem. Opplæringen skjer via e-læringskurs og felles assistentkurs (fysisk eller digitalt).
Når det gjelder oppgavene assistentene skal utføre i din BPA-ordning er det du som deres nærmeste leder, som har ansvaret for å gi opplæring i disse. Dette er fordi det er du som best vet hvordan du ønsker å ha det i eget hjem/liv (evt. på vegne av vedtakseier). Du som arbeidsleder lærer bort hvordan assistentene dine for eksempel skal vaske eller rydde hjemme hos deg, lage din mat eller passe ditt barn.
I BPA-ordninger hvor det er behov for spesialkompetanse, vil vi sammen med deg ut fra hva som er definert i vedtaket komme frem til beste løsning. Det kan for eksempel være opplæring gitt av et kompetansesenter eller gjennom Spesialisthelsetjenesten.
Det er også mulig å komme med ønsker om opplæring til din rådgiver (kostnadsdekking gjennom driftskonto). Kanskje du ønsker en fagdag eller workshop for assistentene dine, hvor de får veiledning fra fysioterapeut, logoped eller spesialpedagog? Sammen med rådgiver legger du en plan.
Alle assistenter vil få tilgang til EcuraAkademiet. Her ligger en rekke kurs de fritt kan velge mellom om de ønsker kompetanseutvikling. Eksempler på kurs som finnes her er epilepsikurs, diabetes, legemiddelhåndtering og håndtering av utagerende atferd.