Kjetil-Changing-Places.jpg

19 juli handler om friheten til å være med

Da Ecura BPAs daglige leder Kjetil Ørbeck skrev debattinnlegget i Handikapnytt høsten 2025, løftet han frem et budskap som fortsatt er like aktuelt. Et toalett handler om langt mer enn hygiene. Det handler om verdighet, likestilling, helse og muligheten til å delta i samfunnet. På den internasjonale dagen for Changing Places ønsker vi å løfte frem nettopp dette perspektivet. For noen mennesker er et tilgjengelig toalett ikke en praktisk detalj. Det er forskjellen mellom å kunne være med eller å måtte bli hjemme.

De fleste av oss tenker knapt over hvor nærmeste toalett ligger. Vi forventer at det finnes når vi er på jobb, besøker familie, går på konsert, reiser på ferie eller tar med barna i en fornøyelsespark. For mennesker med omfattende funksjonsnedsettelser er virkeligheten ofte en helt annen. Mangelen på et egnet toalett gjør at aktiviteter må avbrytes, reiser forkortes og arrangementer velges bort. Noen må skiftes på gulvet på et ordinært HC toalett. Andre må bruke bilen. Ingen av delene er verdige løsninger i et moderne samfunn.


19. juli er den internasjonale dagen for oppmerksomhet om Changing Places, som mange glemmer når de tenker på universell utforming.

Ligger på gulv-2.jpg
Mange voksne må skifte under uverdige forhold på gulvet med dagens HCWC

Et spørsmål om likestilling

Changing Places handler om langt mer enn å bygge større toaletter. Det handler om å bygge et samfunn der alle mennesker har reell mulighet til å delta. Et Changing Places toalett er utstyrt med blant annet takheis, skiftebenk for voksne, god plass til assistenter og nødvendige hjelpemidler som gjør det mulig å ivareta personlig hygiene på en trygg, sikker og verdig måte.


Når slike fasiliteter finnes, åpner det dører som ellers ville vært stengt. Da blir det mulig å delta på kulturarrangementer, idrettsopplevelser, feriereiser, skoleutflukter og familiebesøk uten at mangel på grunnleggende fasiliteter setter grensene. Dette handler derfor ikke først og fremst om byggtekniske løsninger. Det handler om likestilling i praksis. Om retten til å leve et aktivt liv på lik linje med andre.

BPA og Changing Places har et felles mål

I Ecura BPA arbeider vi hver dag for at mennesker skal kunne leve frie og selvbestemte liv. Brukerstyrt personlig assistanse er utviklet nettopp for å gi mennesker muligheten til å delta i samfunnet på egne premisser. BPA skal gjøre det mulig å studere, arbeide, stifte familie, reise, være aktiv i organisasjonslivet og delta i fritidsaktiviteter. Kort sagt skal BPA gjøre hverdager mulig.


Samtidig vet vi at gode tjenester alene ikke er nok. Selv den beste BPA ordningen mister mye av sin verdi dersom samfunnet rundt fortsatt er utilgjengelig. Mange av dem som har behov for et Changing Places toalett er også mennesker som er avhengige av BPA for å kunne leve aktive liv. Assistentene kan være tilgjengelige, kompetente og motiverte, men dersom det ikke finnes et toalett som kan brukes, stopper friheten opp. Da blir det ikke funksjonsnedsettelsen som begrenser deltakelsen. Det er omgivelsene som gjør det.


Derfor mener vi at BPA og Changing Places hører naturlig sammen. BPA gir mennesker friheten til å delta. Changing Places gjør det mulig å oppholde seg i samfunnet over tid. Den ene løsningen forutsetter i stor grad den andre dersom målet er reell likestilling.

McDonalds_klett.jpg

Derfor engasjerer Ecura seg

Noen kan spørre hvorfor en BPA leverandør engasjerer seg i en sak som handler om toaletter. Svaret er enkelt. Dette handler egentlig ikke om toaletter. Det handler om de samme verdiene som BPA bygger på.


I Ecura BPA mener vi at vårt ansvar ikke stopper ved å levere gode assistansetjenester. Vi ønsker også å bidra til å utvikle et samfunn som gjør det mulig å bruke assistansen slik den er ment. Derfor engasjerer vi oss i spørsmål som handler om universell utforming, tilgjengelighet, selvbestemmelse og likestilling. Når barrierer fjernes, øker også verdien av BPA. Da kan assistansen brukes til å skape gode opplevelser, utdanning, arbeid, familieliv og fellesskap, ikke til å håndtere hindringer som kunne vært unngått gjennom bedre planlegging.


Vi er derfor stolte samarbeidspartnere med Changing Places Norge. Sammen arbeider vi for et samfunn der mennesker med omfattende funksjonsnedsettelser ikke må planlegge livet sitt ut fra hvor de kan gå på toalettet.

Utviklingen går i riktig retning

Heldigvis ser vi at stadig flere velger å gå foran. Kristiansand Dyrepark har åpnet Norges første offisielt sertifiserte Changing Places i en familiepark. McDonald's fortsetter å etablere løsningen ved nye restauranter og viser hvordan næringslivet kan bidra til økt inkludering. Avinor har bekreftet at Changing Places skal inngå ved større ombygginger av flyplasser. Flere av landets største kommuner har begynt å planlegge slike løsninger, og stadig flere offentlige og private aktører viser interesse.


Dette er utvikling vi gleder oss over. Samtidig vet vi at arbeidet bare har begynt. Det finnes fortsatt altfor mange steder hvor mennesker med omfattende funksjonsnedsettelser ikke kan delta på lik linje med andre fordi grunnleggende fasiliteter mangler. Det er en utfordring som både offentlige myndigheter, næringslivet og samfunnet for øvrig må ta på alvor.

9 av 10

med stor funksjonshemming opplever at de ikke kan nyttiggjøre seg av et ordinært HCWC

25

prosent av disse unngår toaletter når de er utenfor hjemmet og venter til de kommer hjem

80

prosent er på mer enn tre turer i måneden og må ta til takke med de forhold som er

Friheten til å si ja

På den internasjonale dagen for Changing Places ønsker vi å takke alle kommuner, virksomheter, arkitekter, eiendomsutviklere og samarbeidspartnere som allerede har valgt å satse på denne løsningen. Samtidig ønsker vi å utfordre enda flere til å tenke nytt når fremtidens bygg og møteplasser skal planlegges.


For et tilgjengelig toalett handler aldri bare om et toalett. Det handler om friheten til å si ja. Ja til skoleutflukten. Ja til konserten. Ja til arbeidslivet. Ja til ferien. Ja til å besøke venner og familie. Ja til å være en aktiv deltaker i samfunnet.


Det er nettopp dette BPA handler om. Å gjøre hverdager mulig. Vi i Ecura BPA er stolte av å være samarbeidspartner med Changing Places Norge. Sammen arbeider vi for et samfunn der ingen skal måtte takke nei til livet fordi samfunnet mangler et toalett som ivaretar grunnleggende behov.

Ligger på gulv-3.jpg

Ta kontakt for en samtale om hvordan vi kan støtte deg

Ecura | 19 juli handler om friheten til å være med